DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ramazan Pidesi El Değil Cep Yakacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ramazan Pidesi El Değil Cep Yakacak

On bir ayın sultanı Ramazan geliyor. Bu yıl Ramazanı Şerif’in ilk günü 23 Mart’ta idrak edilecek. Bu anlamlı ayın fazileti için Resulullah Efendimiz (s.a.v) hem ashabına hem de bizlere, “Bereketi fazla olan Ramazan ayı size geldi. Allah, o ayda oruç tutmanızı size farz kıldı. Sema kapıları, rahmet kapıları, cennet kapıları o ayda sonuna kadar açılır. Cehennem kapıları kapatılır. Şeytanların en azgınları zincire vurulur” buyurmuştur.

Böylesi anlamlı bir ayda, İslam alemi tüm hazırlığını yapmışken Ramazan pidesi, hurma, zeytin gibi yiyecekler de yeniden sofraların vazgeçilmezi oluyor. Fırınlar Ramazan pidesi satışlarına başlıyor, evde Ramazan pidesi yapımı için tarifler sorgulanıyor. Vatandaşlar, Ramazan pidesi bu yıl kaç lira olacak? Sade, susamlı ve yumurtalı pideler kaç TL’den satılacak? Ramazan pidesi kaç gram? gibi soruların yanıtını merak ediyor.

Pide fiyatları önümüzdeki hafta başında belli olacak. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, pide fiyatlarına ilişkin NTV yayınında açıklama yaptı. Balcı, “Pide geçen sene 6 liradan satılıyordu, ekmek 3 liraydı. Bu sene ekmek 5 lira, pidenin 10 lira olma ihtimali yüksek. Maliyet hesabını yaparak ilgili kurumlara müracaat yapılacak. İllere göre gramlarda farklılık arz edebilir. Ekmekle pide arasında azami yüzde 30 fiyat farkı meydana gelmiş oluyor. Geçen yıla göre azami yüzde 55 fark olur. Önümüzdeki hafta başında netleşmiş olur.” dedi.

“Ekmek Fiyatı Değişmeyecek”

Balcı, ülke genelindeki ekmek fiyatlarında değişiklik olmayacağını kaydetti.

Kocaeli’de 310 gram sade Ramazan pidesinin bu yıl 10 TL olması bekleniyor. Kocaeli Fırıncılar Odası’nın gündeminin Ramazan pidesi olduğu öğrenildi. Ali Sarı başkanlığında yapılacak toplantı sonrasında 310 gram sade Ramazan pidesinin 10 TL’den satılması bekleniyor. Geçen sene 330 gram Ramazan pidesi 6 TL’den satılmıştı.

İşçilik Maliyetleri Arttı

Kocaelili fırıncılar, Ramazan pidesinin el değil cep yakacak olmasının sebebini pide ustası bulunamaması ve işçilik maliyetlerinde yaşanan artışa bağlıyor. Öte yandan susam ve un fiyatları başta olmak üzere diğer girdilerdeki maliyetlerin fiyatlardaki artış üzerinde etkili olduğu belirtiliyor.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış