DOLAR32,1905% 0.09
EURO34,9902% 0
STERLIN40,9728% 0.05
FRANG35,3424% 0.1
ALTIN2.499,22% -0,16
BITCOIN69.864,59-1.705

Takısını İcra Yolu İle Geri Aldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Takısını İcra Yolu İle Geri Aldı

Kayseri’de bir vatandaş, düğününde çeyrek altın taktığı kişinin kendi düğününe gelmemesi ve altını göndermemesi üzerine ilamsız icra takibinde bulunarak altının bedelini geri aldı.

Kayseri’den gelen icra yoluyla çeyrek altın tahsilatı haberi, günün konusu oldu. İsmini açıklamak istemeyen bir kişi, Kayseri 1. İcra Dairesi’ne başvurdu. Söz konusu kişi, çeyrek altın taktığı kişinin davet etmesine rağmen düğününe gelmediğini, taktığı altını da geri göndermediğini belirterek başvuruda bulundu.

“Çeyrek Altınımı Versin”

Araya tanıdıklarının girmesine rağmen çeyrek altınını geri alamadığını ifade eden vatandaş, ilamsız icra takibi talep etti. Adresine ödeme emri gelen vatandaş ise çeyrek altının bedelini icra dairesine ödedi.

İlamsız İcra İle Geri Aldı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilamsız icra yoluyla çeyrek altının geri alındığını söyledi. Bu konunun ilk kez Kayseri 1. İcra Dairesi’ne taşınarak hukukuki boyut kazandığını belirten Şahin, olayın detaylarını anlattı.

Paniğe Kapılıp Ödemiş

İlamsız icra takibi başlatan bir tüketicinin, bu sayede geçmişte bir kişinin düğününde taktığı çeyrek altının bedelini geri aldığını belirten Şahin, şunları kaydetti: “Daha önce kendisine çeyrek altın hediye eden kişinin düğün davetine gitmeyen kişi, evine ödeme emri gelince panik yapıyor ve çeyrek altının bedelini dosyaya yatırıyor. Bu kişi 7 gün içinde başvurup ‘Benim böyle bir borcum yok.’ deseydi mesele kapanırdı ancak korkmuş ve hemen çeyrek altının bedelini ödemiş. Resmi evrağı görünce ‘Demek ki bu resmi bir olay.’ diye düşünüyor. Burada bir alacak söz konusu. Kişi bu alacağını ilamsız icra yoluyla geri almış.” dedi.

İlamsız İcra Nedir?

İlamsız icralar en fazla 2 bin lira için oluyor. Bu yöntemle evinize bir icra gelirse 7 gün içinde itiraz etmeniz gerekiyor. İlamsız icrada borç ispatı yok. Yani başvuran kişi 2 bin liraya kadar bir belge ya da delil sunmak durumunda değil. “Şu kişinin bana borcu var.” deyip icra takibi başlatabiliyor. Bu da kötü niyetli olan kişilere karşı vatandaşı savunmasız bırakıyor.

Dolandırıcılar Eve İcra Gönderiyor

Bu yöntemi dolandırıcılar sıklıkla kullanıyor. Özellikle tatil dönemlerinde söz konusu icranın kişiye ulaşmayacağını hesaplayıp yasak takip başlatıyorlar. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, şu bilgileri verdi: “Dolandırıcılar vatandaşın bağa gitmesinden, tatile gitmesinden yani evde olmamalarından yararlanıyor. Ödeme emrinin insanlara ulaşmayacaklarını biliyorlar. Üzerinden 7 gün geçiyor, bu süre içinde itiraz edilmediği için borç kesinleşiyor. Dolandırıcılar devletin icra dairelerini arkalarına alarak bu parayı sizden tahsil ediyor. Sonrasında itiraz için dava açılması gerekiyor. Ancak insanlar bununla uğraşmak istemiyor. Çünkü ilamsız icra da tutar en fazla 2 bin lira olabiliyor. Haksızlığa uğrayanın menfi tespit davası açılması gerekiyor, masrafı çok fazla olduğu için vatandaş da bu davayı açmıyor. Borcu olmadığı halde 500 lirayı bazen bin lirayı ödemeye razı oluyor.” dedi.