DOLAR32,7878% 1.53
EURO35,1602% 0.53
STERLIN41,6058% 0.85
FRANG36,8443% 1.98
ALTIN2.457,99% 2,80
BITCOIN66.115,980.75

Ramazan’da Göz Damlası İhmale Gelmez

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ramazan’da Göz Damlası İhmale Gelmez

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Boyraz, orucum bozulur endişesiyle göz damlası kullanmayan vatandaşlara uyarıda bulundu.

Göz damlasının orucu bozmadığını belirten Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Boyraz, vatandaşların bu konudaki tereddütlerinin yersiz olduğunu belirterek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yönde yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Göz Damlası Orucu Bozmaz Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Boyraz, “Oruç tutan hastalar, hekimleri tarafından tavsiye edilen göz damlalarını gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Bilindiği gibi Diyanet İşleri Bakanlığı bu konuda bir fetva yayınlayarak kafalarda oluşan soru işaretlerine son vermişti. Bu nedenle Ramazan ayında oruç tutacak olup sürekli ilaç kullanması gereken hastalar kullandıkları göz damlalarını ihmal etmemeli. Aksi takdirde kuru göz, glokom gibi hastalıklarda şiddetlenme olabilir.” dedi.

Diyanet İşleri Açıklama Yaptı

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada “Göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu
birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz.” bilgisi verildi.