DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kestane Karası Fırtınası Geliyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kestane Karası Fırtınası Geliyor

Gece saatlerinden itibaren İstanbul’un Anadolu yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri ile Balıkesir’in kuzey ilçelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji’den peş peşe uyarılar geldi. Batı illerine kestane karası fırtınası, Karadeniz’e ise kutup soğukları geliyor. İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde yarından itibaren etkisini gösterecek olan kestane karası fırtınasıyla sıcak yaz günlerine veda edecek. Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, yaz mevsimi sona ermesine rağmen Eylül ayında da hava sıcaklıklarının yaz değerlerine yakın seyrettiğini ifade etti.

Yurdun güneyinde, Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca hava sıcaklıklarının 30-34, deniz suyu sıcaklığının ise 26-28 derece aralığında seyrettiğini dile getiren Köse, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkisiyle yaz mevsiminin sonbahara doğru kaymaya başladığını vurguladı. Ahmet Köse; geçmişte ağustosun yarısının yaz, diğer yarısının güz olarak ifade edildiğini, İstanbul’da da sonbaharın ayak seslerinin ağustosun 20’sinden sonra duyulduğunu belirtti. Köse, bilimsel çalışmalara göre, 2000’li yıllardan itibaren Türkiye’de yaz mevsiminin uzadığını, ilkbahar ve sonbaharda ise 20 güne varan kısalmalar yaşandığını açıkladı.

Balkanlar Üzerinden Fırtına Gelecek

Hava durumunun yaz mevsiminin etkisinden artık çıkacağını belirten Köse, şöyle devam etti:  “Sıcaklıklar ülkemizin kuzeybatı kesimleri başta olmak üzere yarından itibaren 6 ile 10 derece birden azalacak. Yaz mevsimini andıran sıcak günler ‘kestane karası fırtınası’ adı verilen hava olayıyla sona erecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, sıcaklıklar 25-28 Eylül tarihlerinde düşecek ve sonbahar yağmurları başlayacak. Genelde eylülün son haftasına denk gelen ve 3-4 gün süren kestane karası fırtınasıyla havalar serinleyecek.”

Kestane Karası Fırtınasıyla Sıcaklıklar Düşecek

Ahmet Köse, Balkanlar üzerinden gelen ve 2-3 gün kadar yöresel farklılıklar gösteren kestane karası fırtınayla sıcaklıkların sert bir şekilde düşeceğini ifade ederek, “Kestanelerin dışı dikenli olduğu için ağaç tepesinde toplamak oldukça zahmetli ve zordur. Kestanelerin olgunlaştığı ve hasat mevsimine denk geldiği eylülün son haftasında belirgin sıcaklık azalışıyla birlikte görülen fırtına, kestanelerin ağaçtan dökülmesine neden olduğu için atalarımız bu ismi vermişlerdir.” diye konuştu.

Ani Su ve Sel Baskınlarına Dikkat

Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, son 15 yılda Türkiye’de sonbaharın ılıman geçtiğini, yazı andıran sonbaharlar yaşandığını söyledi. Uzun vade tahmin model çıktılarına göre aralık ayı ortalarına kadar yurdun büyük bölümünde hava sıcaklıklarının uzun yıllar ortalamasının yaklaşık 1 derece üzerinde seyredeceğini belirten Köse, “Ekim ayında Karadeniz kıyılarında, kasım ve aralıkta Ege ve Akdeniz kıyılarında yağışların mevsim normalleri üzerinde, geriye kalan yurdun büyük bölümünde ise yağışların mevsim normalleri civarında kalacağı tahmin edilmektedir.” ifadelerini kullandı. Köse, soğuk hava eşliğindeki kısa süreli, kuvvetli ve şiddetli sonbahar yağmurlarının sel, su baskınlarına, yıldırım, şimşek gibi olaylara, kıyılarda hortum oluşumuna neden olabileceğini vurguladı.

Karadeniz İçin Kutup Soğuğu Uyarısı

Karadeniz için ise kutup soğukları uyarısı yapıldı. Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Karadeniz Bölgesi olarak salı gününden itibaren oldukça serin olan yağışlı sistemin etkisi altında kalacağız. Aşırı yüksek deniz suyu sıcaklığı anomalisine sahip Karadeniz ile kutuplardan gelen soğuk havanın etkileşimine hep birlikte şahit olacağız.” denildi.