Karaağaç Merkez Mezarlığı'nda Mevlit Okunacak » Karaağaç HaberKaraağaç Haber

26 Kasım 2022 - 07:34

Karaağaç Merkez Mezarlığı’nda Mevlit Okunacak

Karaağaç Merkez Mezarlığı’nda Mevlit Okunacak
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2017 - 9:30

Dinimizce Arefe günleri (özellikle ikindi vaktinde) kabir ziyareti yapmak gereklidir. Kabir ziyareti yapmak sünnettir. Arefe günü kabir ziyareti yapmanın pek çok fazileti vardır. Ölmüşlerimizi ziyaret etmek ve onların ruhuna dua göndermek çok sevaptır. Özellikle anne-baba, diğer akraba ve dostların kabirleri, ruhları için Allah’a dua ve istiğfar etmek amacıyla ziyaret edilir. Ölüler adına yapılan hayır ve hasenâtın sevabının onlara ulaşacağı sahih hadis ve icmâ delili ile sabittir. Ölüler ziyaret edilirken, onların ruhları için Allah’a dua edilir, Kur’an okunur, yapılan iyiliklerin ve güzelliklerin sevabı bağışlanır.

Kişi-ler kabrin başında kolayına gelen Kur’an ayetlerinden okur. Kabirde Kur’an okunması sünnettir. Çünkü Kur’an okumanın sevabı orada olanlara ulaşır. Ölü de hazır olan gibidir. Onun hakkında da Allah’ın rahmeti umulur. Kur’an okumanın peşinden kabulünü umarak ölüye dua edilir. Çünkü dua ölüye fayda verir. Kıraatin peşinden yapılan dua kabul olunmaya daha yakındır.

Bu duygu ve düşünceyle Karaağaç Muhtarlığı ile Karaağaç Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen ve geleneksel hale gelen toplu kabir ziyaretlerine bu yıl da devam edilecek.

Her yıl, Ramazan ve Kurban Bayramı arefesinde ikindi namazı kılındıktan sonra Karaağaç Merkez Mezarlığı’nda tüm ölmüşlerimiz ve şehitlerimizin ruhu için Mevlidi Şerif programı düzenleniyor.

mezarlık-2

Bugün (31 Ağustos 2017 Perşembe) düzenlenecek olan ve imam-hatipler ile müezzin-i kayyumların okuyacağı Mevlidi Şerif programına yüzlerce Karaağaçlı katılacak. Okunacak Kur’an-ı Kerim’in ardından hep birlikte dua edilerek tüm ölmüşlerimizin ve şehitlerimizin ruhlarına bağışlanacak.

Herkes davetlidir, duyurulur.

Karaağaç Haber olarak tüm ölmüşlerimize ve şehitlerimize Yüce Allah’tan (c.c.) rahmet diliyoruz. Allah (c.c.) kabul etsin.

YORUM YAP