DOLAR32,2050% 0.06
EURO34,9612% 0.28
STERLIN40,9672% 0.05
FRANG35,2413% 0.3
ALTIN2.424,38% -1,52
BITCOIN68.172,61-2.781

Gülşen Sıbıç (Cin) Ameliyat Oldu

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Gülşen Sıbıç (Cin) Ameliyat Oldu

Karaağaç sakinlerinden Karşı Mahallede ikamet eden -merhum- Hacı Kemal & Fatma Sıbıç çiftinin ortanca kızları Gülşen, ameliyat oldu.

Bir süre önce halsizlik, mide altında spazma benzeyen ağrı, el ve yüz bölgesinde şişkinlik ile nefes darlığı şikayetleri baş gösteren Sıbıç, M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi Dahiliye (iç hastalıkları) Polikliniğine başvurmuştu. Sıbıç’ın burada yapılan muayenesinde karaciğer ya da böbrek bölgesinde kitle (kist) olduğu tespit edildi. Kocaeli Üniversitesi – Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen hasta; yaklaşık 1 ay süren tahlil, tetkik, MR, tomografi vb. işlemlerinden ardından bugün sabah saatlerinde ameliyata alındı.

Yaklaşık 3 saat süren ve başarılı geçen operasyonun ardından bir böbreği alınan Gülşen Sıbıç, öğle saatlerinde müşahede servisinde gözetim altına alındı. Hastanın alınan böbreğindeki kistin yaklaşık 16×10 cm ebatında olduğu öğrenildi. Sağlık durumu normal (stabil) seyreden hastanın herhangi bir aksilik olmaması durumunda birkaç gün içinde taburcu edilmesi bekleniyor.

Gülşen Sıbıç, sitemiz imtiyaz sahibi Numan Sıbıç’ın da ablası oluyor. Gülşen Sıbıç, yaklaşık bir ay önce de dünya evine girmişti.

Karaağaç Haber olarak Gülşen ablamıza, ailesine ve sevenlerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Allah (c.c) acil şifalar versin.

Böbrek Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?, Neden Oluşur?, Tedavisi Nasıldır?

Böbrekler, karnın üst ve arka kısmında yer omurun iki kısmında bulunan iki adet olan bir organdır. Böbreklerin en temel görevlerinden biri kanın filtrelenmesini sağlayarak içerisinde bulunan atığın yani idrarın ayrılıp mesaneye gönderilmesini sağlamaktır.

Böbrek kistleri kese şeklinde yuvarlak sulu sıvı barındıran böbreklerde meydana gelen yapıdır. Birçok böbrek kisti kanser içermeyen basit yapılardır ve tedavi edilmeye gerek duyulmaz. Bu hastalık daha çok 40-50 yaş üstü kişilerde görülmektedir ve yaş ilerledikçe de görülme olasılığı artmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde böbrek kisti oluşma riski daha fazladır. Doğuştan olabildiği gibi daha sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

Böbrek kisti bireye yapılan ultrasonografi ya da radyolojik değerlendirmeler olan bilgisayarlı tomografi yada MR görüntüleri sonucu görülebilmektedir. Kist olan böbreğe iğne gönderilir ve kist içinde bulunan sıvı çekilir ve kist duvarının birbirine yapışıp tekrar içine sıvı birikmemesi için yapıştırıcı olan bir madde verilir.

Tabi ki sadece iğneyle kist tamamen boşaltılamaz. Sadece iğne ile bu işlem yapılırsa tekrar sıvı dolar. Bu yüzden laparoskopik teknik uygulanmaktadır. Bu sayede kesin bir şekilde kistin oluşması engellenmiş olur.

Böbrek Kistinin İki Türü Bulunmaktadır:

– Polikistik Böbrek Hastalığı Kisti: Bu hastalık daha çok genetiktir. Sebebi tam olarak bilinememektedir.

– Basit Böbrek Kistleri: Belirtileri yoktur. Bireyin kontrolü sırasında tesadüf olarak ortaya çıkar.

Böbrek kistlerin de belli bir kısmında kanser riski olduğundan kistik sınıflandırılma yapılması oldukça önemlidir. Bu sınıflandırmaya da Bosniak sınıflanması denmektedir.

Tip I: Bu tipte kist duvarı keskin ve sınırlı, düzgün ve ince yapıdadır. Burada odacıklar bulunmamaktadır. Kanser riski taşımamaktadır.

Tip II: Kist içerisinde küçük çapta odacıklar oluşmaya başlamıştır. Burada duvarlar ince yapıda, ufak tefek kireçlenmeler mevcuttur. Kanser riski bulunmamaktadır.

Tip III: Kist için yaygın kalsifikasyonlar veya kalın septalar bulunmaktadır. Bu tipte kanser riski bulunmaktadır. Hemen tespit edilmeli ve tespit edildiği anda ameliyatla alınmalıdır.

Tip IV: Kist içinde tümörün varlığı söz konusudur. Cerrahi müdahale gerekmektedir.

Böbrek Kistinin Oluşmasının Nedeni Nedir?

Uzmanlar bunun nedeninin ne olduğu konusunda hâlâ fikir sahibi değillerdir. Fakat birkaç olasılık üzerinde durulmaktadıralar. Bunlardan biri mesela; her bir böbrekte milyonlarca ufak borular bulunmaktadır ve bu borular idrarın toplanmasını sağlar. Borulardan biri herhangi bir sebeple tıkandığında şişmeye ve içerisine sıvı dolmaya başlar. Başka bir sebep ise böbrekler milyonlarca filtreleyici boruya kan transfer eden küçük kan damarları bulundurmaktadır. Bu tüplerden herhangi biri genişlediği durumda kistin oluşabileceği düşünülmektedir. Fakat bu borunun şişme nedeni bilinmemektedir.

Böbrek Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

Çok ağır olmayan böbrek kistinin belirtisi hiç olmaz ve herhangi bir rahatsızlığa da sebep olmaz. Ancak çok ağır kistlerin mevcut olduğu durumda şu belirtiler görülmektedir:

– Enfeksiyon nedeniyle idrar çıkışında yanma ve ağrı görülmesi
– Gece sık sık idrara çıkma isteği
– Böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirirken zorlanması
– Karın alt kısmında ağrılar
– Yüksek tansiyonun görülmesi
– Bel ağrılarının yaşanması
– Karında ağrıların oluşması
– Baş ağrıları
– İdrar yolunda enfeksiyonların görülmesi
– Sırt bölgesi, yanlar ve karnın üst kısımlarında ağrıların görülmesi en yaygın belirtisidir.
– Gün içinde sık sık idrara çıkma isteği
– İdrardan kan gelmesi
– Yüksek ateş görülmesi

Böbrek Kistinin Tedavisi Nasıldır?

Kistlerin küçük olması durumunda herhangi bir sorun oluşturmaz. Fakat kistlerin büyümediğinden emin olmak için de 6-12 ayda bir kontrolleri yapılmalıdır. Kistler eğer büyükse yukarıda belirttiğimiz belirtilerle kendini gösterir ve ameliyat ya da skleroterapi ile alınmaları gerekmektedir.

Sklerotepi: Kistin içinin boşaltılması için uygulanır. Bireyin acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanmaktadır.

Ameliyat: Böbreğin fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyen kistler ameliyat ile alınması gerekebilir. Birey genel anestezi ile uyutulmaktadır.

Beslenme: Bu hastalık tanısı konmuş birey beslenmesine oldukça dikkat etmelidir. Tuz tüketimi ve tuz içeren besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Elma (günde en fazla 3 adet) tüketilmelidir. Baharatlı yiyecekler, kızartmalar, alkol tüketimi, kafein içeren içecekler, kakao, siyah çay, kırmızı et, mantar, deniz ürünlerinin bazıları ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kabak, elma, kavun, somon balığı, yeşil çay, maydanoz, lahana, karpuz gibi ürünler tüketilmelidir.