DOLAR32,2143% 0.1
EURO34,9588% 0.23
STERLIN41,0875% 0.33
FRANG35,2158% 0.23
ALTIN2.447,90% -0,56
BITCOIN69.556,00-0.244

Ferhat Altuntaş Ameliyat Oldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ferhat Altuntaş Ameliyat Oldu

Karaağaç sakinlerinden Merkez Mahallede ikamet eden (Yalağuz olarak bilinen) Ferhat Altuntaş ameliyat oldu.

Daha önce esnaflık yapan, şuan da inşaat işleri ile meşgul olan Altuntaş (46) geçtiğimiz gün evinde rahatsızlandı. Kasık bölgesinde şişkinlik ve şiddetli ağrı sebebiyle M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesine başvuran hastanın yapılan muayenesinde kasık fıtığı tespit edildi. Acil ameliyat olmasına karar verilen hasta gerekli tahlil, tetkik ve işlemlerin tamamlanmasının ardından bugün öğle saatlerinde ameliyata alındı.

Yaklaşık iki saat süren ve başarılı geçen operasyonun ardından müşahede servisinde gözetim altına alınan Altuntaş’ın sağlık durumunun iyi olduğu, birkaç gün içinde de taburcu edileceği öğrenildi.

Sitemiz yazarlarından Nazlıcan Altuntaş’ın da babası olan Ferhat ağabeyimize ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Allah (c. c.) acil şifalar versin.

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı, karın içindeki organların (ince bağırsaklar, bağırsak yağları gibi) karın duvarındaki zayıf bölgelerden çıkarak cilt altında şişlik oluşturmasıdır. Yani kasık fıtığı, karın içindeki organların cilt altından dışarıya taşarak belirgin hale gelmesidir.

Kasık Fıtığı Nasıl Oluşur?

Genellikle ıkınma, öksürme, hapşırma ve zorlanma gibi karın içi basıncını artıran nedenlerle oluşmaktadır. Tüm yaşam boyunca erkeklerin % 27’si, kadınların %3’ünde bu sorun görülmektedir. Dünyada her yıl ortalama 20 milyon kişinin kasık fıtığı ameliyatı olduğu bilinmektedir. Kasık fıtığının nedenleri doğumsal ya da edinsel (sonradan) olabilir.

Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtıkları başlangıç aşamasında hiçbir belirti vermeyebilir. Hekim muayenesinde fark edilene kadar kişi kasık fıtığından haberdar olmayabilir. Kasık fıtığının en sık görülen belirtisi kasık bölgesindeki ve testislerdeki şişliktir. Şişlik bölgesinde ağrı ve yanma olabilir. Karın içi basıncının arttığı durumlarda şikayetler artar, yatınca azalır. Ağrı yemeklerden sonra kramplar şeklinde görülebilir. Kasık fıtığı kabızlığa neden olabilir. Tüm bu şikayetler aslında bağırsakların geçici olarak fıtık kesesi içine girip çıkmasıyla oluşmaktadır. Eğer fıtık çıkıyor ancak içeri girmiyorsa, içindeki bağırsak ve bağırsak yağları boğulmuş demektir. Bu durum ‘boğulmuş fıtık’, ‘sıkışmış fıtık’, ‘inkarsere herni’, ‘strangüle herni’ şeklinde tanımlanır. Bulantı, kusma, iştahsızlık, gaz ve büyük abdest çıkaramama, karın şişkinliği, ateş, fıtık bölgesinde kızarma ve morarma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Acil bir durumdur, acil ameliyatla fıtığın tamiri ve bağırsağın yeniden kanlanması sağlanmalıdır aksi takdirde bağırsağa yeterince kan gitmemesine bağlı bağırsakta çürüme, delinme, peritonit (karın zarı iltihabı) başlayacaktır.

Kasık Fıtığının Tanısı Nasıl Konulur?

Genellikle uzman hekimler tarafından yapılan fiziki muayene sonucunda kasık fıtığının oluşup oluşmadığı belirlenmektedir. Hastanın anlattığı şikayetler de sorunu tespit etmede hekimlere yardımcı olmaktadır. Küçük fıtıkların tanısı ise ultrasonografi yardımıyla yapılan görüntüleme sonucunda konulur.

Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık fıtıkları doğal seyrine bırakıldığında küçülme ya da iyileşme olmayacağı ve ilaçla tedavisi olmadığı için teşhis koyulunca tek tedavi cerrahidir. Fıtık cerrahisinde amaç fıtık kesesini olması gerektiği batın (karın) içindeki yerine yerleştirilmesi ya da çıkarılmasıdır. Amaç fıtıklaşmaya sebep olan kısmi kusurun (defektin) kapatılması ve bir daha olmaması için meşle yani yamayla sağlamlaştırılmasıdır. Cerrahi tedavi öncesinde lokal anestezi, genel anestezi ya da belden uyuşturma (spinal anestezi) şeklinde uygulanabilir. Fıtık ameliyatları açık ya da kapalı yöntemle yapılabilir.

Kasık Fıtığı Kimlerde Daha Çok Oluşur?

Doğumdan hemen sonra anatomik olarak kapanması gereken açıklıklardan gelişebilir. Ağır kaldırma, kabızlık, ıkınma, yaşlılık, aşırı kilo alma ya da zayıflama, kronik öksürük, idrar ve büyük abdest güçlüğü sonucu oluşabilir. Gebelik, kolajen sentezi azalması, karın kaslarını zorlayıcı hareketler ve sigara kullanımı gibi birçok sebepten de edinsel olarak gelişebilir. Uzun süre ayakta kalarak çalışanlarda (kuaför ve garson gibi) daha fazla görülmektedir. Özellikle ağırlık çalışan sporcularda kasık fıtığı çok kolay oluşabilmektedir.

Kasık Fıtığı Neden Erkeklerde Daha Sık Görülür?

Doğumsal olarak erkeklerin kasık kanalı kadınlara göre daha zayıftır. Anne karnında testisler karın içinde oluştuktan sonra kasık kanalından testis torbasına doğru iner. Doğumdan sonra da kasık kanalı kapanır. Ancak kanal düzgün bir şekilde kapanmaz ise karın bölgesinde zayıflık oluşur. Bunun için bebeklik döneminde erkeklerde kasık fıtığı kız çocuklarına oranla daha fazla görülmektedir. Ayrıca kadınlara göre daha ağır işlerde çalışan erkekler, ağır yük kaldırdıkları için kasık fıtığı daha kolay oluşmaktadır.

Kasık Fıtığının Çeşitleri Nelerdir?

Direkt, indirekt ve femoral fıtık olarak sınıflansa da obturator fıtıklar da görülebilmektedir. İndirekt fıtıklara toplumda sık rastlanmakta, her yaşta görülmekte ve testislere kadar inebilmektedir. Direkt fıtıklar ise adından da anlaşılabileceği gibi direkt olarak karın duvarının zayıf bölgesinden çıkan ve yaş ilerledikçe görülme riski artan fıtıklardır. Femoral fıtıklar ise daha nadir görülür. Kadınlarda daha sıktır ve fıtığın boğulma riski diğer tiplerden daha yüksektir.

Kasık Fıtığı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kasık fıtığında kapalı ameliyatlar nasıl yapılır?

Kapalı yöntemler de kendi içinde karın zarı ile cilt arasından yapılan (TEP) ya da karın içinden yapılan (TAPP) yöntemleri kullanılır. Son yıllarda ise fıtık ameliyatları kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Eğer ters etki eden bir durum (kontrendike) yoksa laparoskopik cerrahi tercih edilebilir. Cerrahi tedaviden 5-6 saat sonra hastalar yiyip içebilmekte ve ayağa kalkabilmektedir. Bir gece hastanede takip edilip, ertesi gün taburcu edilmektedirler.

Kasık fıtığında kapalı ameliyatların avantajları nelerdir?

İyileşme süresi kapalı ameliyatla daha hızlı olduğundan enfeksiyon riski düşüktür. Açık ameliyatlarda yara izi kalırken, kapalı ameliyatlarda iz miktarı çok daha azdır. Kapalı ameliyatlar sonrasında ağrı seviyesi düşükken, açık ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan ağrı seviyesi yüksektir. Kapalı ve açık ameliyatlarda fıtığın yeniden oluşma oranı aynıdır. Fıtığın tekrarlaması için cerrahların uyguladığı teknik önemlidir. Ameliyatları uzman ve tecrübeli cerrahların yapması gerekir. Kapalı ameliyatlar sonrasında iyileşme daha hızlı olduğu için normal yaşama dönüş daha erken olmaktadır.

Kasık fıtığı ameliyatından sonra nasıl korunmalı?

Ameliyattan sonraki 3-6 aylık sürede yama yapışması olacağı için hastalara 3 kilogramdan fazla ağır yük kaldırmaması, kabız kalmaması, ağır egzersizlere ara vermesi, öksürüp ve hapşırırken o bölgeye destek olmaları önerilmektedir. Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinde hematom, meş enfeksiyonu ve testislerde morluk gelişmesi gibi nadir komplikasyonlar da gelişebilmektedir.

Kasık fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Fıtık zamanla büyür ve testis torbasın doğru inebilir. Fıtığın sıkışması sonucunda bağırsakta tıkanıklık olabilir.
Bağırsaklarda düğümlenme, bulantı kusma, şiddetli ağrı ve gaz ile dışkı çıkaramama ortaya çıkar. Fıtığın boğulması sonucunda ise kanlanma bozulacağı için kangren gelişme olasılığı vardır. Kangren yaşamı tehdit edici bir risktir. Kangren sonucunda ise karın içi zarı iltihaplanabilir ya da delinebilir. Yani hayati tehlike olabilir.

Kasık fıtığının ağrısı nerelere vurur?

Kasık fıtığı sonucunda ortaya çıkan ağrı genelde kasık, bel ve karın bölgesinde hissedilir. Erkeklerde ise ağrının testislerde olması belirleyicidir.

Kasık fıtığının hayati bir tehlikesi var mı?

Zamanla cilt dışına çıkan fıtıklar büyümekte ve ağrıya neden olduğu içinde yaşam konforunu bozmaktadır. Müdahale edilmeyen fıtıklarda içine giren bağırsağın ve diğer organların boğulma riski vardır.

Kasık fıtığı ameliyatlarında kullanılan yama (meş) vücuda zarar verir mi?

Kullanılan yamanın kalitesi önemlidir. Kaliteli olanlar vücutla bütünleştiği için zarar vermez. Ancak çok nadirde olsa bazen yamalar alerji yapabilir, enfeksiyon oluşabilir. Yamalar ameliyatın yöntemine ve kişiye göre belirlenmelidir.

Kasık fıtığı ameliyatından kaç gün sonra spor yapabilirim?

Kasık fıtığı ameliyatından 10 gün sonra yüzülebilir, 15 gün sonra hafif koşu yapılabilir. Ancak aylar geçse bile karın kasları güçlendirilmeden kesinlikle ağırlık kaldırılmamalıdır.

Kasık fıtığı ameliyatı gebelik devam ederken yapılabilir mi?

Gebelikte karın duvarı genişlediği için fıtık ameliyatlarında kullanılan yamalar bir engeldir. Bunun için fıtık ameliyatlarının gebelik sonrasında yapılması gerekir.

Kasık fıtığı ameliyatı olduktan sonra fıtık yeniden oluşur mu?

Fıtık aynı bölgeden yeniden nüksedebilir. Ameliyat konusunda doğru hekim ve sağlık merkezi seçilmelidir.