DOLAR32,2184% 0.13
EURO34,9885% -0.02
STERLIN40,9752% 0.01
FRANG35,3992% 0.21
ALTIN2.507,26% 0,17
BITCOIN69.475,990.791

Emirhan Tav Askere Gidiyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Emirhan Tav Askere Gidiyor

Karaağaç sakinlerinden Elmacı mahallesinde ikamet eden Aziz & Kadın Tav çiftinin küçük oğulları Emirhan (20) vatani görevini yerine getirmek için askere gidecek.

Tav, vatanî görevine Manisa / Merkez – 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığı Karargahı ve Karargah Bölüğünde başlayacak ve er olarak 6 ay / 180 gün askerlik yapacak.

Şubat ayının ilk haftası birliğine katılacak olan gence, ailesi 30 Ocak’ta görkemli bir gece düzenlemeyi planlıyor.

– Tarih: 30 Ocak 2022 Pazar
– Saat: 19.00 – 00.00 arası
– Yer: Şehit Lütfi Kıcı Kültür Merkezi (Karaağaç Baht Köşkü Kültür Merkezi)
– Adres: Karaağaç Mahallesi Fevzi Çakmak Mevki Kandıra / Kocaeli

Not: Cemiyet saz ekipli olacaktır. Programa katılacak davetlilerin maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmeleri gerekmektedir.

Herkes davetlidir, duyurulur.

Karaağaç Haber olarak vatanî görevini eda edecek  Emirhan kardeşimize şimdiden hayırlı teskereler diliyoruz. Allah (c. c.) hayırlısıyla sağ-salim gidip gelmeyi nasip etsin.

Manisa – 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığı

1. Ulaşım Bilgileri

a. Kara Yolu: 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığı Manisa’da konuşludur. Manisa otogarına her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. Otogardan merkeze belediye otobüs seferleri veya taksi ile ulaşım mevcuttur. İzmir otogarından Manisa otogara her 20 dakikada bir otobüs hareket etmektedir.
Otogar Tel. No: 0 236 231 15 04

b. Demir Yolu: Manisa-Ankara, Manisa-İstanbul, Manisa-İzmir, Manisa-Uşak, Manisa-Afyon, Manisa-Konya, Manisa-Adana güzergâhlarında trenle ulaşım mevcuttur.
İstasyon Tel. No: 0 236 231 16 96

c. Hava Yolu: Manisa ilinde havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes Havaalanı Manisa şehir merkezine uzaklığı 54 km’dir. Havalimanından Manisa’ya Havaş seferleri bulunmaktadır.
Havaalanı Tel.No: 0 232 455 00 00

2. İletişim Bilgileri

a. Açık Adresi: 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığı Yunusemre / Manisa

b. Telefon No: 0236 231 46 33-34 – 231 67 50 – 231 13 64

c. Belgegeçer (Faks) No: 0236 231 69 99

3. Sunulan İmkânlar

a. Banka, Bankamatik ve PTT Bilgileri: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin banka işlemlerini kolaylaştırmak için bankamatik ve posta işlemlerinde kullanmak üzere PTT şubesi bulunmaktadır.

b. Sosyal Tesisler: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin kantin ihtiyaçlarını (kişisel bakım, bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) sağlamak maksadıyla yeterli sayıda kantin şubesi mevcuttur. Erbaş ve erlerin yemek ihtiyaçlarını giderecek hazır yiyecek (fast food) ve pastane bulunmaktadır. Araştırma, kişisel gelişim ve güncel gelişmeleri yakınan takip etmesini sağlamak maksadıyla yeterli sayıda gerekli emniyet tedbirleri alınmış internet bilgisayarları ile istirahat sürelerinde dinlenebilecekleri yeterli genişlikte erbaş er gazinoları ve oyun salonu bulunmaktadır.

c. Sağlık Tesisleri: Kayıt kabul işlemlerinde ve diğer zamanlarda erbaş ve erlerin sağlık ile sorunları ile sağlık konusunda bilgilendirmelerini sağlamak maksadıyla 1’inci Basamak Muayene Merkezinde tedavi ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır.

ç. Rehberlik ve Danışma Merkezi: Personelin sorunlarına daha kolay çözüm bulunabilmesi maksadıyla, kışla içerisinde bulunan Rehberlik ve Danışma Merkezlerindeki uzman personel ile görüşülebilir.

d. Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Temel eğitimi müteakip yemin töreni (genellikle Cuma günü) icra edilmektedir. Yemin törenine aile fertleri davet edilmektedir. Yemin töreni tarihleri personele bildirilmektedir. Burada bulunulan süre zarfında hafta içerisinde her saat, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde mevsim şartları göz önünde bulundurularak belirlenecek saatlerde ziyaretçilerle nizamiye karakolunda bulunan ziyaretçi görüşme yerlerinde görüşme yapılmaktadır. Birlik içerisinde Kurtuluş Savaşı Müzesi ve güncel kitapların bulunduğu ve ödünç kitap alabilecekleri kütüphane mevcuttur.

e. Spor Tesisleri: Erbaş ve erlerin istirahat ve hafta sonu izin sürelerinde istifade edebileceği hoşça vakit geçirebileceği yeterli sayıda kolaylık tesisleri ve spor tesisleri bulunmaktadır.

4. Diğer Bilgiler

a. Şehir Bilgileri: Manisa
b. Yüzölçümü: 13.810 km²
c. Nüfus: 1.450.616 (2020)
ç. İl Trafik No: 45

Manisa il toprakları tarıma elverişli olup bu toprakların %46’sı orman ve makilerle kaplıdır. Manisa’da birçok çeşit sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Türkiye’de kurutmalık çekirdeksiz üzümün en çok yetiştiği yer Manisa’dır. Üzümün ana vatanı Manisa sayılmaktadır. Kültürel ve geleneksel çeşitli uygulamaları içeren baharın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz haftasında (21-24 Mart) kutlanan Mesir Macunu Festivali, Manisa’da 479 yıldır devam etmektedir. Manisa sanayi bölgesi olarak da son derece gelişmiştir. En çok ihracat yapan iller arasında yer almaktadır. Elektronik sektörü, beyaz eşya, makine ve teçhizat imalatı, gıda ürünleri, içecek imalatı gibi birçok sektörde üretim yapılmaktadır.

d. İlçeler: Manisa ilinin toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler, Turgutlu ve Yunusemre’dir. Manisa’nın 2 ilçesi merkez ilçedir (Şehzadeler ve Yunusemre).

e. Coğrafya: Manisa, Batı Anadolu’nun denize kıyısı bulunmayan, fakat en yakın ilidir. Coğrafi bakımdan Ege Bölgesi’nin orta ve kuzeyinde olup, batısı Ege, doğusu İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Gediz Havzası’nın büyük bölümü il sınırları içinde bulunmaktadır. İl idaresi bakımından, doğudan Uşak’ın Merkez ve Eşme, Kütahya’nın Gediz ve Simav, kuzeyden Balıkesir’in Sındırgı, Merkez, Savaştepe ve İvrindi, güneyden Aydın’ın Nazilli ve Kuyucak, güneydoğudan Denizli’nin Buldan ve Güney, güneybatıdan İzmir’in Kiraz, Ödemiş, Bayındır ve Kemalpaşa, batıdan ise İzmir’in Bornova, Menemen, Aliağa, Bergama ve Kınık ilçeleriyle çevrilidir.

f. Tarihçe: Manisa, Spil Dağı ve Gediz Nehri arasında, Gediz Ovası’nın verimli toprakları üzerinde kurulmuş olup, tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Şehir, Homeros’a göre Truva Savaşlarından dönen Mağnetler tarafından kurulmuştur. Magnetlere izafeten Magnezia adı ile anılarak Hitit, Aka, Frigya, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans uygarlıklarına sahne olmuş ve 1313 yılında Saruhanoğulları tarafından zapt edilerek adi Saruhan olarak değiştirilmiştir. Osmanlılar döneminde uzun yıllar Aydın eyaletine bağlı bir sancak olan Manisa, 1923 yılında vilayet statüsüne kavuşmuştur. Saruhan olan adı 1927 yılında Manisa olarak değiştirilmiştir.
Manisa, tarihi ve termal turizm kaynakları yönünden zengin bir ildir. Spil Dağı, Bozdağlar, Sart – Aigai – Sidas Antik Kentleri, Kul, Kurşunlu, Urganlı, Sarıkız termal kaynakları Kybele, Niobe, Kral Mezarlari, Türk – İslam Mimarisinin yüz akı niteliğinde çok sayıda cami ve medrese ile turizm değerlerinin başında gelmektedir.

g. Diğer Bilgiler: Kayıt kabul esnasında acemi erlere tüm istihkakları (elbise, don, fanila, pijama, çorap, havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmektedir. Verilen eğitim kıyafetleri ve botlar bizzat kendileri tarafından denenmekte, uygun olmayanlar yerinde değiştirilmektedir. Berber, terzi ve banyo ihtiyacınız için kışlada gereken her türlü tedbir alınmıştır. Kayıt kabul merkezi cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt kabul merkezine ne zaman gelirse gerekli bütün işlemler bitirilmektedir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmek ve askerliğin ilk gününe zinde başlayabilmeleri için geç saatlere kalmamaları hatırlatılmaktadır. Kışlaya ilk gelindiğinde törenle karşılanmakta, yemin töreni ile uğurlanmaktadır. Kayıt kabul işlemleri için askerlik şubesi veya e-devletten alınmış sevk belgesi ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyaç olacaktır. Bu belgeler olmadan kayıt işlemleri yapılmayacağından belgelerin muhafaza edilmesi hatırlatılmaktadır. Kışlaya gelirken yanınızda akıllı telefon, tablet, fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek gibi benzeri maddeler getirilmemelidir. Kamera özelliği bulunmayan tuşlu telefonlar kısıtlı hat (Askercell, Askerfone) temin etmeniz halinde kışla içerine alınmaktadır. Kayıt kabul dönemlerinde kışla nizamiyesinde ihtiyaç halinde kısıtlı hat ve tuşlu telefon temin edebilirsiniz.

Askere Gidecekler İçin Temel Bilgiler ve Öneriler

1. Askere Alınma, Askerlik Süresi ve Sınavlar

İlkokulda öğretildiği gibi, her erkek Türk vatandaşı bu kutsal görevi yapmak zorundadır. Güzel ülkemizde askerlik 6 ay gibi bir süreç içerisinde yapılmaktadır. Üniversite bitiren gençlerimiz (ve orta yaşlılarımız) ise er ya da asteğmen olarak askerlik yapma hakkına ve imkanına sahiptirler.

Üniversite mezunu olanlar için (açıköğretim dahil) kimlerin asteğmen, kimlerin er/erbaş olarak askerlik yapacağı, bir sınav sonucu belirlenmektedir. Aslında bu sınav hiçbir işe yaramamaktadır. Sınavda göstereceğiniz üstün çabanızı ileriye saklayın. Sınav yazılı olarak yapılıyor. Daha sonra bir doktor muayenesi ile karşılaşıyorsunuz. Muayene yaklaşık 5 saniye sürüyor. Gözlüğünüz varsa komando olamıyorsunuz. Gözlüğü olmayan herkes bir komando adayıdır, bunu unutmayın. Sınavdan yaklaşık 10 gün sonra sınav sonucunu öğreniyorsunuz. İşin iyi tarafı, bu 10 günlük süre askerlikten sayılıyor. Sınav sonucunu aldığınızda düştüğünüz yeri de öğrenmiş oluyorsunuz. Er olarak askerlik yapacak olanlar, sınava girmedikleri için düştükleri yeri askerlik şubesinden aldıkları kağıtlarla (sülüs) öğreniyorlar. Her hâlukarda, kağıtlarınızı alır almaz size genelde en geç 48 saat içinde birliğinize teslim olmanız emredilir. Bu yüzden hazırlıklarınızı ve vedalaşmalarınızı daha önceden ayarlayın.

2. Kışlaya Gidiş

Birliğinizin bulunduğu kente, kasabaya ya da dağ başına varıp zar zor kışlanın yolunu bulduktan sonra, kapıdaki tecrübeli asker zaten sizin yeni gelen bir asker olduğunuzu gözünüzden anlar. İçeri girdiğinizde eski askerler size hoş geldiniz türünde sözler söyleyeceklerdir.

3. Gerekli Eşyalar Listesi

Akla hayale gelmeyecek kadar önemsiz şeyler, bazen çok gerekli olabiliyor. Sizler için hazırladığımız bu listeyi kullanarak dağ başında eşya aramayacağınızı umuyoruz. Acemilik dönemi bitince zaten siz de tecrübeli bir asker olarak nelerin gerekli olduğunu kavrayacaksınız.

Giyecekler

Acemilik döneminde gideceğiniz kenti ve iklimini göz önünde bulundurarak kıyafet götürün. Çoraplarınız siyah ve desensiz olmalıdır. İç çamaşırının beyaz ya da yeşil olmak zorundadır. İçinize giyeceğiniz kıyafetlerin yeşil-koyu yeşil olmasında fayda var. Seçildiğiniz sınıfa göre (piyade, denizci, vs.) acemilik süresi 30 ile 75 gün arası değişebilir, ona göre hazırlıklı olun. En uzun acemilik piyade, en kısa deniz ve ulaştırmadır.

Tıraş takımı ve yedek jiletler

Havlu (Büyük boy havlu kullanın)

Sabun (Plastik sabunluk ile birlikte)

Diş fırçası ve diş macunu

Plastik şişede kolonya, bol miktarda kolonyalı mendil

Deodorant

Ayaklar için talk pudrası (Botlar ayakları kötü etkiler)

İğne-iplik (Dikiş bilmeseniz de getirin bilen bulunur)

Çengelli iğne (En az 20 tane götürün)

Kulak pamuğu

Küçük el aynası

Tırnak makası/çakı

Cilt kremi (Yüzünüz ve elleriniz sıcaktan yanar/soğuktan çatlar)

Tükenmez kalem (Kalitesiz olanından alın, göz koyarlar)

Plastik askı (2-3 adet)

Siyah bot bağcığı (Yedek olarak götürün, bağcıklarınız çalınırsa lazım olur)

Ayakkabı parlatıcı sünger

Elbise fırçası (Sert kıllı olanından, çamurları silmek için)

Asma kilit

Eşofman ve spor ayakkabısı (Ucuz bir şeyler olsun, çalınabilir. Spor ayakkabısı kışladan temin edilebilir, ille de götürmeniz gereken bir şey değil)

Pijama/Eşofman

Bere (Rengarenk olmasın, koyu renkli olsun)

Terlik (Plastik, plaj terliği gibi)

Mektup zarfı/kağıdı

Telefon kartı (Bol bol alın, kışlada bulmanız çok zordur)

Not: Son dönemlerden itibaren çoğu eşyayı kışla içerisinde bulabiliyorsunuz. (Batı şehirleri için geçerlidir. Örn: İzmir. Doğu illeri için aynı şeyleri söyleyemeyiz)

ASKERİ YAŞAM

1. Askerlikte İlk Gün

Genelde ilk gün sudan çıkmış balık gibi olur yeni gelenler. Ortama uymaya, dostlar edinmeye çalışın, asık suratlı olmayın. -10 derecede eğitim yaparken bile neşeli olun.

Koğuşta yatak seçimi size bırakılırsa ranzanın üst tarafını seçin. Faydasını görürsünüz. Dolabınızın kilitlenebilir olmasına özen gösterin. Eşyanızı ortada bırakmayın. Özellikle kep, palaska türü herkesin kullanabileceği eşyanıza sahip olun, kaptırırsanız bir daha bulamayabilirsiniz.

Verilen üniformada sorun varsa, çekinmeden söyleyin. Özellikle botlar ayağınıza tam olmalıdır. Daha sonra acı çekersiniz, o botlarla bütün gün yürüyeceksiniz çünkü. Bol üniformadan zarar gelmez ama darsa hemen değiştirin.

2. Uyulması Gereken Kurallar – Kaçınılması Gereken Olaylar

İçtimalara vaktinde gelmeye bakın.

Etrafta komutan varken dikkatli olun. En iyisi oradan uzaklaşın.

Asla gönüllü olmayın.

Yalakalık yapmayın.

Angarya işlerden mümkün olduğunca kaytarın. Bu konuda istihbarat almak için çavuşlarla aranızı iyi tutun.

Cüzdanınıza sahip çıkın.

Özellikle ilk geldiğiniz gün, sizi keklemeye çalışan askerler olacaktır, uyanık durun.

Gerektiğinde hemşehri ayağına yatın.

Not: Son dönemlerde kışla çevresinde ve otogar civarlarında gözlerinden şehre yeni gelmiş bir asker olduğu belirlenen kişilere yaklaşan dolandırıcılar türemiştir. Bu dolandırıcıların ben albayım, rütbeliyim, seni rahat ettiririm, seni habercim (postam) yaparım veya usta birliğini istediğin yere ayarlatabilirim diye vaatlerde bulunarak er kişileri birçok kez dolandırdıkları saptanmıştır. Dikkatli olun, kesinlikle inanmayın.

3. Talim-Terbiye

Eğitimler, birliğe göre değişse de temel bir eğitim veriliyor. Bu eğitim savaş eğitimi değil tabi, işin gösteri tarafı yani uygun adım rap rap yürümek, tüfekle hareketler yapmak, tören yürüyüşü, selam vb. konular. Komando olanlar savaş eğitimi de alıyorlar. Fakat sizler yine de eğitimleri ciddiye alın. Unutmayın ki doğu birliğine düşüp keklik gibi avlanabilirsiniz.

4. Günlük Çizelge

Her birlikte, mevsime göre değişik olur bu çizelge ama size yine fikir verebilir.

06:00 Kalk ve temizlik

06:30 Kahvaltı

07:00 Mıntıka temizliği

07:50 Sabah içtiması

08:00-12:00 Eğitim (Her saat başı 10 dakika mola verilir)

12.00-13:30 Öğle yemeği ve dinlenme

13:30 Öğle içtiması

13:30-16:30 Eğitim ve spor(Her saat başı 10 dakika mola)

16:30-19:00 Serbest zaman (Başka bir iş yoksa!)

19:00-19:30 Akşam yemeği

19:30-21:30 Komutanlık saati (Gece dersi yoksa serbest zaman)

21:30-22:00 Yat hazırlığı ve yat

Duruma göre, günde 2 saat nöbet (gece veya gündüz) tutmanız gerekebilir, bu durumda nöbet çizelgesinden nöbetinizi öğrenin. Gece nöbetiniz varsa sizi kaldırırlar zaten.

5. Asker Sözlüğü

Özellikle usta birliğine gidişinizde, etrafınızdakilerin konuştuklarını anlamayabilirsiniz. İşte sözlüğümüz:

Ables : Bedava, beleş. Kişiler için de kullanılır. Ables çavuş, ables albay gibi.

Alt devre, çömez : 3 ay sonra gelen yeni asker grubu.

Baston : 5 alt devre.

Bölükçü : Bölük komutanı.

Çarpılmak : Yakalanmak.

Çömçöm : 2 alt devre.

İçtima : Askerlerin yoklama için bir araya toplanması.

Kıdem basmak: Tecrübeli asker olmak.

Kolluk vurmak (gezdirmek): Nöbetçi onbaşı/çavuş olmak.

Mehtap : İzne gidilecek gün.

Serap: Acemi birliğinin biteceği gün.

Nefte : Kepe takılan, sınıfı belirten düğme benzeri yuvarlak.

Öz torun : 4 alt devre.

Pis torun : 3 alt devre.

Şafak karanlık : Askerliğin bitmesine çok var.

Şafak doğan güneş : Askerlik yarın bitiyor.

Şafak cart-curt : Askerliğin bitmesine çok az kaldı.

Taburcu : Tabur komutanı.

Terör : (1) Sert komutan. (2) Teftiş günü.

DİĞER KONULAR

İzinler

Askerlikte her ay için 2 gün izniniz var. Yani 12 aylık bir askerin 30, 6 aylık bir askerin 12 gün izni vardır. Genelde acemi eğitiminin sonunda 7 gün dağıtım izni kullanılır. (Bu izin toplam izninizden düşülür) Geriye kalan izin, usta birliğinde bölük komutanına başvurularak kullanılabilir.

Her 15 günde 1 defa (Bazı yerlerde haftada bir) çarşı izni verilir. Yani sabah kışladan çıkar, akşam da geri gelirsiniz. Çarşıda dikkat edeceğiniz şey, inzibatlara çarpılmamaktır. İzinden vaktinde gelmeye bakın.

Eğer askerlik yaptığınız yerde aileniz-eşiniz varsa evci iznine başvurabilirsiniz. Bu durumda her hafta sonu 2 gün evde kalabilme imkanınız olur. Usta birliğine giderken bu durumu aklınızda tutun, hafta sonları askerlik yapmamış olacaksınız. İmkanınız varsa bunu yapın.

Not: Evci izni bazı birliklerde verilmemekte ya da sınırlı olarak verilmektedir.

Cezalar

Dayak-küfür gibi cezaları bir yana bırakırsak, kanuni cezalar şu şekilde oluyor : İzinsizlik, hapis, hapis-geç terhis… İzinsizlik durumunda çarşı-evci izni iptal olur. Aylarca dışarı çıkamazsınız. Hapis, daha ciddi suçlarda verilen bir cezadır. Ancak ismine bakıp aldanmayın. Hapis cezası, ağır angarya olarak uygulanır. B*k dökmek, gübre taşımak, inşaat vb. gibi işler, hapis cezası alanlara verilir. Eğer askeri mahkeme kararıyla hapis cezası alırsanız, hapiste geçen günler askerden sayılmaz ve geç terhis olursunuz.

Örnekler verecek olursak, çarşıdan geç dönmek izinsizlik,

Nöbette uyumak hapis,

Komutana bağırmak hapis-geç terhis gibi cezalara denk gelebilir. Ancak bu kesinlikle böyle olacak diye bir şey yok, çarşıdan geç gelip hapis yiyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Acemi Birliğine Giderken Ne Kadar Para Götüreyim? Döviz Bozarlar Mı?

Çok fazla paraya ihtiyacınız olmaz. 75 günlük en uzun acemilikte bile en fazla 600-800 tl gerekir (sigara hariç). Döviz götürmeyin, bozdurmanız zor olabilir. En önemlisi, bankamatik kartı türü bir şeyiniz yoksa edinmeye bakın. Acil para lazım olursa havale-hesap ile uğraşmazsınız, zaten bankalar hafta sonu (izin gününüz) kapalıdır. Bankamatik kartınız olsun. Mühim.

İlaç Götürmek Yasak Diyorlar, Doğru Mu?

Üzerinizde ilaç bulundurmanız yasak, ancak girişte nizamiyeye teslim edilerek doktor kontrolü sonrası viziteciler nezaretinde kullanılabilir. Yani birliğe ilaç götürmek yasak değil.

Yasak Olan Başka Şeyler Var Mı?

Cep telefonu kesinlikle yasak. El radyosu yasak ama yakalanırsa sadece radyoya el koyuyorlar o kadar. Kitap-dergi türü şeyler komutanın onayına bağlı. Yasak yayınlar listesindeki kitapları dergileri getiremiyorsunuz. Bazı kışlalarda günlük gazete edinmek mümkün.

Benim Sınıfım Piyade, Ne Demek Şimdi Bu?

Piyade bir nevi joker, usta birliğinde Türkiye’nin herhangi bir yeri olabilir. Güneydoğu da olabilir, o yüzden silah kullanmayı öğrenmeye bakın. Diğer sınıflar hakkında naçizane yorumumuz şöyle:

Topçu-Tankçı: Büyük ihtimalle Doğu/Güneydoğu
Ulaştırma-Şoför-Bakım Elemanı: Her yer olabilir.
Muhabere: Genelde yazıcı olur, her yer olabilir.
Hava-Deniz: Güneydoğu hariç her yer olur.

İzinden Geç Dönersem Ne Olur?

Bu komutana bağlı, genelde geç geldiğiniz her gün için 7 gün geç terhis verirler ve hapis cezası da alabilirsiniz.

Çarşı İzninde Sivil Kıyafetle Dolaşabilir Miyiz?

Birlikten birliğe değişen bir kuraldır. Batı illerinin çoğunda çarşı iznine sivil çıkmak serbest hatta kamuflajla çıkmak yasaktır.

Sigara Durumu Nedir? Bulunuyor mu?

Genellikle sigara bulmak sorun olmuyor. Ancak gittiğiniz yeri de göz önünde bulundurun. İlk gidişinizde her ihtimale karşı yanınıza 1 karton sigara alın.