DOLAR32,5832% 0.09
EURO34,9627% 0.13
STERLIN41,4923% 0.08
FRANG36,8183% -0.02
ALTIN2.436,25% 0,04
BITCOIN65.124,83-2.068

Ayten Kaya Ameliyat Olacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ayten Kaya Ameliyat Olacak

Köyümüz sakinlerinden Dağdibi mahallesinde ikamet eden (Kaşıkçı olarak bilinen) Muzaffer & Fatma Kaya çiftinin kızları Ayten (22) ameliyat olacak.

muzaffer kaya

Bir süre önce nefes darlığı ve tıkanıklık şikayeti ile doktora başvuran Kaya’nın yapılan muayenesinde, septum deviasyonundan (burun içinde; önde kıkırdak, arkada ise ince bir kemik yapraktan oluşan eğrilikler) kaynaklanan sorun tespit edildi.

ayten kaya

Ameliyat edilmesine karar verilen Kaya, Kocaeli (Seka) Devlet Hastanesi’nde yarın ameliyat olacak.

Septum Deviasyonu (Deviasyon) Nedir?

En sık bilinen ismiyle “deviasyon”, burun orta duvarının orta hattan kayması sonucu yaptığı burun tıkanıklığı halidir. Burun kemiği diye de bilinir. Burun, ortadan duvarla ikiye ayrılmış bir tüneldir. Bu duvarın tıbbi ismi “septum nasale”dir. Her bir tünelin iç eni ve uzunluğu, hacmi birbirine yakın olduğu zaman sağlıklıdır.

burun-tikanikligi

Burun orta duvarı her iki yanında ince bir zarsı tabaka ile kaplıdır. Bu tabakaların arasında ön-üst kısımlarda kıkırdak, arka-alt kısımlarda ise kemik bir duvar yer alır.

deviasyon-turleri

Sağlıklı bir burun, ön kısmındaki giriş deliğindeki darlığın arkasından genişler. Bu geniş yerde havayı ısıtır, nemlendirir, süzer, belli bölgelere (koku bölgesi, sinüsler) yönlendirir ve öylelikle hemen arkasında yer alan üst boğaza geçişine izin verir. Arkadaki üst boğaz (geniz boşluğu) girişi de tıpkı ön giriş deliği gibi dardır.

Girişten çıkışa, burun tünelinin herhangi bir yerindeki bir sorunun varlığı, hava geçişinin engellenmesi demektir. Bunun en sık görülen nedeni de burun orta duvarının yaptığı kabarıklık, çıkıntı, tümsektir.

veli akyüz

Karaağaç Haber olarak Ayten kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Allah (c.c.) acil şifalar versin.