Ağlamak Acizlik Değildir » Karaağaç HaberKaraağaç Haber

29 Kasım 2022 - 04:00

Ağlamak Acizlik Değildir

Ağlamak Acizlik Değildir
Son Güncelleme :

20 Ekim 2022 - 0:26

Bir ikilidir ağlamak ve gülmek. Ağlamak, sanılanın aksine çaresizlik, zayıflık, güçsüzlük demek değildir bence. Gariptir belki ama ben ne zaman ağlayan birini görsem, içim gerçekten acısa dahi bir miktar sevinirim. Çünkü üzülmeyi becerebilen bir kişi, sevmeyi de bir o kadar iyi becerebilir. Çünkü ağlayabilen bir insan gülmenin o mükemmel kıymetini belki de daha iyi anlayabilir. Bilirim ağlayan bir kişinin kalbi henüz nasır tutmamıştır. Yüreği katılaşmamış, duyguları bitmemiştir. Hani derler ya, ” Kalp ağlamazsa göz yaşı da akmaz.” İşte böyle bir şey…

Sevindiğinizde mutluluktan uçacak olduğunuzda nasıl kahkahalar atarsınız ya! Üzüldüğünüzde de dökülen gözyaşları bir o kadar değerlidir. Sinirli ve kibirli olduğumuzda, öfke ve intikam duygusu dolacağımıza, kalbimizi nasırlaştıracağımıza gözlerimize ağlama olgusu yerine getirmek belki de en iyisidir. Belki hakikati değiştirmez ama kalbinizin doğru ateşi bularak yumuşamasına vesile olur.

Ağlayan bir kişi gördüğünüzde ona samimi birkaç söz, birkaç dokunuş ya da uzatılan bir mendil ona yapılacak en büyük destektir. Bunlar bin türlü sözcük, davranıştan belki de daha önemli, daha kıymetlidir. Bence, ağlamak insanın insan olmasını gerektirdiklerinden biridir ve ağlamak ile gülmek olmazsa olmaz bir ikilidir. Tıpkı evrende bulunan diğer zıtlıklar gibi. Yazımı Sezen Aksu’nun sözüyle bitirmek istiyorum. “Ağlamak güzeldir süzülürken yaşlar gözünden, sakın utanma.”

YORUM YAP